Fodral av förgylld brons. Dekor av palmettbård, girlander och lyra. Urhuset krönt av flöjtspelande yngling omgiven av nothäfte, musiktroféer och flagga. Urtavla med romerska siffor. Bredd 24,5, djup 9, höjd 35 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Pendel saknas.