Förgyllt mästarband, c. 1757, (1 vol.)

Biblia, thet är: all then Heliga Skrift, Gamla och Nya Testamentsens, på swensko.

Stockholm, tryckt hos Lorentz Ludvig Grefing, 1757. 4:o. (24 x 19 cm.) [6] + 138 + 1200; + [4] + 356 sid. Titelsidan tryck i rött & svart.

Slösande rikt guldornerat och välbevarat skinnband i ”gyllenläderstil” av Christopher Schneidler (1721-1787) eller från dennes verkstad enl. bifogad äldre katalogisering. Ljust kalvskinn över träpärmar, ryggen med 5 upphöjda bind, pärmarna helt förgyllda i en fältdekor med bl. a. blomsterstämplar och lambrekängbård, förgyllda pärmkanter, breda inre denteller, rikt punsat helt guldsnitt, bevarade spännen och beslag, förgyllda sleifar. Marmorerade för- & eftersättsblad. Titelbladet med marginallagning, utdrag ur äldre antikvariat- eller auktionskatalog fäst på främre fribladet.

Jfr. Lindberg, Mästarband, sid. 123 & nr 37-8, 40-1. Bokbindaren Christopher Schneidler var ättling till en invandrad tysk bokbindarfamilj och erhöll sin mästarvärdighet 1746. Han var hovbokbindare hos drottning Lovisa Ulrika från 1754 och har nämnts som Sveriges främste bokbindare genom tiderna. Han arbetade först i barockens s. k. gyllenläderstil men införde ca 1760 rokokon.

.

Utropspris
12 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962