Porslin. Med hänklar. Rikt dekorerade i famille rose. Dekor av krysantemum, påfågel, hägrar samt skator. Höjd 59 samt 60.5 cm.
Tillverkningsdefekter. Slitage. Båda vaserna med lagning och retusch på mynningen. Smärre slitage och mindre nagg längs mynning och fotring. En vas målad i bottnen.