Godronnerad. Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter granatäpplen och scholar's rock. Höjd exklusive lock 25, inklusive lock 30 cm.
Slitage. Smärre färgbortfall. Ena locket med lagning och retusch på knoppen. Smärre nagg på lockens kant samt en av vasernas mynning. En vas med en genomgående spricka kring mynningen ca 3.8 cm.