Bok, med 3 signerade originallitografier av Miró
Joan Miró & Philippe Denis:
Cahier d’ombres.
Paris, Maeght Éditeur, 1971. 30 x 24 cm. 40 sid. Lösa blad i originalomslag med flikar. Med 3 signerade färglitografier samt omslagets originallitografi. Förvarad i förlagets blå klotpärm i kassett (ytligt nött). Gott skick.
Nr 75 av upplagans 200 numrerade exemplar. Kolofonen signerad av Philippe Denis.
Cramer 143.
.
Ur en samlares bibliotek.