Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, kaffeservis, 21 delar, porslin, "Musselmalet".

12 kaffekoppar med fat 1/1035, diameter 14 cm, höjd 6 cm.
7 assietter 1/1087, diameter 18 cm.
1 sockerskål 1/1112, höjd 8 cm.
1 gräddkanna 1/1032, höjd 11 cm.

1 fat 1/1035 med lagning.
1 kaffekopp med nagg.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02