Bordspendyl, Fabian Höglund, tidigt 1900-tal.

Bordsur av svart sten på tassar. Detaljer av mässing. Svart emaljerad urtavla med romerska soffror. Uret kröns av en antikierande kvinna i bronserad metall som håller upp pendel. Bredd 39, höjd ca 85 cm.

Ej genomgången. Ej funktionstestad. Smärre slitage. Skulturen något anlupen på ytan. Skada på en vajer som ska hålla upp pendeln.

Utropspris
3 000 SEK