Fanerad med mahogny, detaljer och beslag i mässing. Ovalt salongsbord med nedåt avsmalnande kannelerade ben. Låda och läderklädd utdragsskiva i sargen. På kortsidorna två utfällbara luckor med litet utrymme bakom. Bredd 78, djup 59, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken. Krackelyr på läderskiva. Fanerskada. Ena sidoluckan fastkärvad.