Gustaf Wilhelm Palm, olja på duk, signerad GW (med en palm) och daterad 1884.
Sommarlandskap vid vatten, med figurer. 34 x 47 cm.
Krackelerad.
I Gustaf Lindgrens monografi över konstnären tas det upp ett antal bilder från år 1884 från Väddö, Gotland och Lago Maggiore. Ingen av dessa stämmer in på auktionens målning.