Fodral av delvis förgylld brons, urhuset krönt av allegorisk kvinnofigur för vetenskapen, vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 40, djup 20, höjd 45 (51 inkl sockel) cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage. Plåt baktill med bucklor. Ej funktionstestad.