Matbord och 8 stolar, mahogny, tageltyg, England, 1900-talets första hälft.

Matbordet tvådelat på hjultrissor, två extra inläggskivor med tillhörande förlängningskonstruktion. Mässingsdetaljer. Bordets längd 91 + 91, förlängningsdelarna 60,5 + 60,5 cm, total längd 303 cm, bredd 114 cm.
Två stolar med armstöd, höjd 86, bredd 57, sitthöjd 44 cm. Sex stolar, höjd 82, bredd 50, sitthöjd 44 cm. Fast stoppning beklädda med tageltyg.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Torrsprickor. Renoverade. På några ställen maskstungen.

Utropspris
800 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård