Terrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Dekor i famille rose färger, med motiv av blommor och scholars rock. Hänklar i form av djurhuvuden. Genombruten knopp till locket. Längd 31, höjd 23 cm.
Mindre färgbortfall längs brämen på locket. Smärre slitage. Knopp med lagning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.