Gunnar Ekblom, olja på duk, signerad a tergo.
Kopia efter Lorens Pasch den yngre. Troligen porträtt av Friherren Fredrik Ulrik von Friesendorff (1740-1793). Bär påskrift a tergo "Ambassadeuren ö friherren von Friesendorff cop Pasch...". 69.5 x 45.5 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar.
Formely in the collections of Villa Pauli.