Stomme av mässing. Kronan behängd med slipade glasprismor och skål av blått glas. För tre ljus. Elektrifierad. Två ljuspunkter i kronan. Kompletterad med ytterligare upphängning med med kupa i glas och ytterligare tre ljuspunkter. Diameter 49, höjd 67 + 53 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. En ljusarm sned. Kompletterad.