Bemålade stolar av varierande typ. En stol tillverkad i Järvsö. En stol med otydlig stämpelmärkning. Sitthöjd ca 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Maskstungen. Ett antal stolar med senare målning.