Skedarnas längd 20,5 cm, den ena stämplad Richard Crossley, London 1791, den andra med sliten mästarstämpel, London 1787.
Burkens höjd 10,5 cm, William Comyns & Sons, London 1891.
Fatet 14,5x9,5 cm, W J Myatt, Chester 1906.
Sammanlagd vikt 272 g.
Burken med enstaka smärre bucklor. Fatet med obetydlig yskada i kartuschen. Skedarnas helhetsintrycket är mycket gott.