Kolorerade italienska dräktplanscher, 3 volymer, c. 1826

[1] - Costumes ecclésiastiques, civils & militaires de la cour de Rome. Dessinés d'après nature par Ferrari.

Paris, chez P. Marino, [c. 1826]. 33 x 25,5 cm. Litograferad titel + 31 handkolorerade litografier föreställande dräkter från påvestaten.

[2] - Royaume des deux Siciles, Costumes. Dessinés sur les lieux par Sgroppo.

Paris, chez P. Marino / Lith de Ducarme, [c. 1826]. 34 x 26,5 cm. Litograferad titel + 19 handkolorerade litografier föreställande dräkter från kungariket Bägge Sicilerna.

[3] - Duché de Gènes, Costumes Dessinés sur les lieux par A Pittaluga. Lith. de Ducarme / Fréderic Fecit.

Paris, chez P. Marino, [c. 1826]. 34 x 26,5 cm. Litograferad titel + 16 handkolorerade litografier föreställande dräkter från hertigdömet Genua.

Alla planscher utom de tre sista i Bägge Sicilierna är bl. a. signerade ”Levilly Lith.”, många är dessutom daterade 1826 i bilden, den enda datering som förekommer. Tre volymer, skinnryggsband från omkr. 1830 med rotmarmorerade pärmpapper (möjligen svenska), frampärmarna med ovalt titelfält i röd marokäng omgivet av en bladbård i guldtryck, nötta men hela skinnryggar, marmorerade pärmpapper. Senare exlibris för Fredrik af Sandeberg. En del fläckar och fingersmutsning förekommer, liksom marginalriss och revor, klotter i blyerts och lätt skrynkling. Titeln till Bägge Sicilierna med flottfläck.

Kungariket Bägge Sicilierna (Neapel-Sicilien) var den största staten på den italienska halvön före Italiens enande. Det bildades som en union mellan Kungariket Neapel och Kungariket Sicilien, och varade från 1808 till 1861. Hertigdömet Genua tillkom 1815.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02