Gustav Rudberg

(Sverige, 1915-2001)
Gustav Rudberg
(Sverige, 1915-2001)

GUSTAV RUDBERG, olja på duk, sign.

Trädgårdsmästarbostaden på Ven, inköpt direkt av konstnären. 45x93.

Konstnär

Gustav Rudberg (1915-2001) föddes i Stockholm men växte huvudsakligen upp på Hven, där han också under sitt vuxna liv bodde och även målade under sommarhalvåret. Utbildningen skedde under 30-talet vid Konsthögskolorna i Köpenhamn hos Kraesten Iversen och senare i Stockholm hos Isac Grünewald. 40-talet tillbringades periodvis i Spanien. År 1949 bosatte Rudberg sig i Stockholm, dock var han ofta på resande fot. Exempelvis deltog han 1980 i en vetenskaplig expedition med isbrytaren Ymer i polarhavet norr om Svalbard och Grönland; en resa som dokumenterades med dagboksmålningar. På äldre dagar försämrades synen, vilket medförde att hans senare målningar och teckningar präglades mer av ögonblickets skärpa och starka färgkontraster än det tidigare ljusa och melankoliskt dova måleriet. På Auktionsmarknaden är han idag förknippad med stämningsfulla kustnära motiv.

Utropspris
8 000 SEK