Röd botten med polykrom dekor av medaljong med drake, blomvaser och hörnornament. Blå huvudbård med stiliserade blommor och medaljonger med fjäril.
Något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med smärre skador och trampveck.