Skålarna och faten med dekor i underglasyrblått. Fatens diameter 16 cm. Skålarnas diameter 12,5-15 cm. Uppläggningsfatet med dekor i underglasyrblått med motiv av hjortar i parklandskap. Längd 27,5 cm.
Krackelyr. Nagg. Glasyrmistor. Sprickor i en skål.