Ingegerd Silow, matta, "Skarup", slätväv, ca 292,5 x 197 cm, signerad IS.
Benvit botten med polykroma medaljonger och geometriska mönster. Rosamelerad bård. Baksidan med etikett från Eric Ewers AB.
Svag doft av fukt. Något slitage och smutsig, stora fläckar. Senare fransar varav några skadade.