Royal Copenhagen, kaffe- och teservis, 46 delar, porslin, Danmark.
1 tekanna med lock 1/1119, höjd 20 cm.
11 kaffekoppar med fat 1/719, höjd kopp 6 cm, diameter fat 12,8 cm.
12 tekoppar med fat 1/1130, höjd kopp 5 cm, diameter fat 15,5 cm.
12 assietter 1/574, diameter 17,2 cm.
6 askfat diameter 7,5 cm.
2 ljusstakar 1/1138, höjd 10,5 cm.
1 sockerskål 1/1112, höjd 7,5 cm.
1 gräddkanna 1/1031, höjd 8 cm.
1 kaffekopp 1/719, 1 fat 1/3035, diameter 14 cm, samt 1 fat 1/756, diameter 13,5 cm, medföljer.
Gräddkanna med skadad pip. Smärre slitage.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer