Förgylld brons med sockel av marmor. Urhuset krönt av amor med pilhölster och hund, urtavla med romerska och arabiska siffror märkt "Dupuis A PARIS". Bredd 44, djup 18, höjd 53 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Huven med gåvoinskription. Smärre slitage. Amors pilbåge saknas.