Fodral av brännförgylld brons, urhuset krönt av Bacchantinna liggandes på panter, urtavla av metall med romerska siffror, postament med tassfötter. Bredd 37, djup 27, höjd 59 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Urtavla med slitage. Glashuv samt pendel saknas.