Röd botten med täta polykroma stiliserade blommönster samt mörkblå medaljong och hörnornament. Smal brunmelerad huvudbård med stiliserad blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några helt stela. En långsida och kortsidorna med skador.