Carl-Johan Boman, toilettebord, oy Boman ab, 1940-tal.
Tredelad spegel, svängd sarg framtill. Uppfällbar klaff till vänster med underliggande förvaringsutrymme, bottnen med löstagbar glasskiva. Bredd 109 cm, djup 48 cm, höjd 136 cm, höjd till bordsskivan 66,5 cm.
Bär tillverkarens stämpel.
Skada i spegelglaset. Åldersrelaterat slitage.