Förgylld brons. Vitemaljerad signerad urtavla med romerska siffror, postament i form av krigsförlorad Frankrikes Kung Henry IV som nedtecknar "Tout est perdu hors l'honneur" "Allt är förlorat förutom äran", oktagonal sockel med vapenmotiv. Pendel och nyckel medföljer. bredd ca 26 cm, djup 11 cm, höjd ca 37 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Helhetsintrycket är gott.