Skål, mandarinporslin med dekor av figurscener inom reserver Qianlong (1736-95). Tallrik med dekor av landskapsscen i underglasyrblått, Qianlong (1736-95). Bärtallrik med dekor av blommor i famille rose, Qianlong (1736-95). Tekanna med lock. Dekor i polykroma färger med reserver med figurscener och fåglar sittandes på grenar, 1800-tal. Skålens diameter 17 cm, höjd 7.5 cm. Tallrikens diameter 23.5 cm. Bärtallrikens diameter 16.5 cm. Tekannans höjd 11.5 cm.
Skålen med genomgående sprickor i botten. Tallriken med nagg längs kanten samt en genomgående spricka ca 4-5 cm från kanten. Bärtallriken med lagningar, retuscher och genomgående sprickor ca 3-4 cm. Tekannan med avskav på lockets knopp.