Gunnel Nyman, Servisdelar, 6 st, "Pore", modell 2723, Nuutajärvi Notsjö, 1900-talets mitt.
Klart glas med musch.
Tillbringare, höjd 20 cm
Dricksglas, 11 cm
4 starkvinsglas, 6 cm
Tillbringaren och dricksglaset med enstaka repor. Helhetsintrycket är gott.