Dosa av Meyle and Mayer, Tyskland, och dragknopp, ostämplad. Silver, guillocherad emalj, 1900-talets början.
Den ovala dosans lock dekoreras av en målning efter Jean-Baptiste Greuzes "The Milkmaid", försilvrad inramning. Längd 8,3 cm. Silver .935.
Dragknoppens längd 6 cm.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.