Cylindrisk kaffekanna med trähandtag, på tassfötter. Ristat monogram och datum i botten: HCW 12/4 1823. Höjd 23 cm. Total vikt 706 g.
Lagning i botten. Mindre bristningar på pipen. Smärre slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10