Hjärtformat hänge med rund och droppformade safirer samt briljantslipade diamanter totalt ca 0,80 ct. Stämplat BC Stockholm. Mått med ögla ca 3 x 2,5 cm. Kedja ankarlänk, 18K vitguld, Balestra, längd ca 45 cm. Totalvikt 58 gram.
Slitage, omrodiering rekommenderas.