Okänd konstnär 1800-tal, Norge, olja på duk, monogramsignerad CL,
Folkliv vid havsvik. Enligt lapp a tergo är målningen utförd av Carl Lindenfels Lanng, född 1814. 29 x 40 cm.
Krackelyr. Färgbortfall. Smärre fläckar. Gulnad fernissa.