Simon Gate, skål med fat, modell 107, Orrefors, 1927.
Graverad dekor av fyra paneler med klassicerande kvinnofigurer. Signerad Orrefors Gate 107. 27.
Fatet osignerat. Höjd 13,5, fatets diameter 20,5 cm.
Smärre ytslitage. Mindre repor på fatets undersida.
Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.