Isak F Littner, tekanna, silver, empire, Stockholm 1823.
Balusterform, delvis godronnerad på rund fot, bård med blommor samt bladdekor, locket med kotteknopp och druvklasar, uppsvängd svärtad hänkel i trä, uppsvängd pip. Höjd 24,5 cm. Vikt 782 gram.
Avbruten bladdekor på locket. Bucklor. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.