Militaria Vapen
1345106

Officerspistoler, ett par, med slaglås, 1700-talets första hälft.

Pipor med platt ås. Släta låsbleck. Stockar av valnöt med beslag av mässing. Kolvslut med maskaroner. Hornnäsor. Kaliber 15,5 mm. Längd 52 cm

Åldersrelaterat slitage. Kompletterad.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
15 000 SEK