Sockerskål, invändigt förgylld, Gebrüder Kühn, Tyskland 1900-talets början, bredd 15 cm, vikt 226 g.
Gräddsnäcka, Anders Johan Roos (Tammerfors 1839-67), sannolikt från år 1851, höjd 13 cm, senare fylld fot.
Slev med träskaft, Richards & Knight, London 1969, längd 36 cm.
Sockerskålen med gravering i botten.
Gräddsnäckan med lagning samt graverade initialer.
Sleven i med obetydligt ytslitage i silvret, helhetsintrycket mycket gott.