Edward Hald, glasservis, 46 delar, modell 3029, Kosta, 1940-tal.
Slipad och etsad dekor. Bestående av:
15 vinglas, 14 cm.
12 likörglas, 9 cm.
17 selterglas, 9 cm.
2 karaffer med propp, 29 cm.
Nagg på några glas. Eventuellt nedslipade nagg på foten på några glas.
Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.