1 strösked Johannes Wållers, Linköping 1850, längd 21,5 cm.
5 olika matskedar, bl a Gustaf Stafhell d.y. Stockholm 1764, längd 19-21,5 cm.
4 teskedar modell gammal fransk, 1853-54, längd 13,7 cm.
1 spadformad sked med förgyllt blad, 1829, längd 10,3 cm.
Total vikt 381 gram.
Åldersrelaterat slitage. Senare gravyr. Bucklor.