Stenbord, 1800-talets senare del Skåne.

Skiva av Komstad-sten, underrede av trä, sarg med lådor, kopplade ben, Längd 178, bredd 77, höjd 78 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Slitage, skiva med lagning.

Utropspris
30 000 SEK