Bestående av två koppar med fat, ett skålfat, samt två skålar varav en mandarinporslin. Olika former, storlek och utföranden. Mandarinskålen med dekor i underglasyrblått med figurscener i emaljfärger. Fatet med dekor av blommor. Koppar med fat dekor i underglasyrblått. Skålarnas diameter 18-20 cm. Fatets diameter 21.5 cm. Koppar med fat 6-11 cm samt 7-11.5 cm.
Slitage. Mistor. Skål i famille rose med lagning. Smärre nagg och