Bronserad, förgylld och bemålad. Spegel med dekor av äggstav och girlander, ovandel med nymfer kring fyrfat. Fasettslipat glas. Höjd 150, bredd 61 cm. Konsolbord med skiva av kolmårdsmarmor, överkragade bladhölstrade ben, kopplad benställning. Bredd 78, djup 42, höjd 78 cm.
Slitage, ställvis med dekorskador och slitage på förgyllning.