Mahognyfanerat. Bord med tre pelarben, tredelad fot, avslutande tassar och hjultrissor i mässing. Längd utan iläggsskivor 260 cm, 2 iläggsskivor á 45 cm, bredd 99 cm, höjd 74 cm. Totallängd 350 cm.
1 säkerthetsklämma saknas. Ställvis fanerskador och slitage. Delvis senare beslag och skruvar.