Matta, semiantik/old Maslagan sannolikt, ca 197,5 x 128 cm.
Röd botten med bladranka och stor Maslagan-medaljong med polykroma stiliserade blommor. Mörkblå hörnornament med rader av stiliserade blommor. Benvit huvudbård med blom- och bladranka.
Jämnt slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Senare kortsidor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.