Matservis, 52 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Dekor i underglasyrblått. Bestående av:

6 tallrikar, modellnummer 1621, diameter 25 cm.
6 skålar, modellnummer 1616, diameter 22 cm
6 tallrikar, modellnummer 1623, diameter 22,5 cm.
6 saladièrer, modellnummer 1713, längd 21,5 cm.
6 buljongkoppar med fat, modellnummer 1550-1872, höjd 7 cm.
6 äggkoppar, modellnummer 1568, höjd 6,5 cm.
3 små fat, modellnummer 1802 längd 9,5 cm.
2 serveringsfat, modellnummer 1555 & 1557, längder 31-40 cm.
2 askfat, modellnummer 1505, diameter 7 cm.
1 salt- och 1 pepparströare, modellnummer 1876, höjd 9 cm.
1 terrin med lock, modellnummer 1734, längd 32 cm.
1 avlångt serveringsfat, modellnummer 1867, längd 37 cm.
1 smörask med lock, modellnummer 1503, höjd 11 cm.
1 såsbåt, modellnummer 1651, höjd 8 cm.
1 trepassformat serveringsfat, modellnummer 1881, Längd 14 cm.
1 crémekopp utan fat, modellnummer 1542, höjd 8,5 cm.
1 tandpetarhållare, modellnummer 1801, höjd 5 cm.

Smutsig. Smärre slitage och enstaka mindre nagg.

Utropspris
5 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71