Lars Lerin, akvarell, signerad och daterad -01,
Utan titel. Bladstorlek 53 x 76 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.