Förgyllt och bronserat fodral. Skuren och pastellagedekor, bla i form av kolonner i jonisk ordning uppbärandes urhus, blad-, pärlstav och fleuroner. Löst krön i form av bandrosett och lotus kring blomstermedaljong. Vitmålad urtavla med arabiska siffror, signerad Jac. Forsberg Stockholm. Höjd 86, djup 12, bredd 44 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Krön med lagning. Dekorbortfall. Senare bronsering. Sprickor. Ej funktionstestad.