Gustav Folcker, matgafflar, 6 st, "Olga", Stockholm 1849-51, samt matgafflar, 6 st, 'Engelsk snäck", Stockholm, 1826.
Graverade monogram på modellen Engelsk snäck. Längd 19,5-20,5 cm. Total vikt: 864 gram.
otydliga stämplar. Tenarna böjda. Smärre slitage. Bristning på en gaffle.