Karaffer, ett par, silver samt glas, rokokostil, en märkt CGH, den andra troligtvis Norge, sannolikt 1920-tal.
Blåst glas med slipad dekor av kartuscher och blommot. Silver monteringarna med motiv av kurtiserande par historiska kläder. Svenska importstämplar på ena. Höjd 38 cm.
Tillverkningsdefekter i glaset. Fläckar. Repor i botten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.