Lars Lerin, färgträsnitt, signerad och numrerad 74/280.
Ur "Mostrarnas tid". Bildstorlek ca 30 x 54 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.